top of page
Klinig Psikolog Seray Akça

Dr. Seray Akça

Klinik Psikolog, Psikoterapist
Şema Terapisti (ISST)
  • Yeditepe Üniversitesi, Psikoloji Bölümü, 2011
  • ODTÜ, Klinik Psikoloji Doktora (PhD), 2018

2011 yılında Yeditepe Üniversitesi psikoloji bölümünden mezun oldu. Ardından bir yıl özel bir bakım merkezinde psikolog olarak görev aldı. 2018 yılında ODTÜ klinik psikoloji bütünleşik doktora programından mezun oldu. Doktora tezinde aile içi şiddete uğrayan kadınların tiksinme deneyimlerini araştırdı. Tezi kapsamında şiddet gören kadınlarla görüşmeler yürüttü.

 

Lisans eğitimi sırasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi tıp fakültesi psikiyatri kliniğinde  stajını tamamladı. Doktora eğitimi sırasında ise Hacettepe Üniversitesi tıp fakültesi çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları ana bilim dalı bünyesinde klinik stajını tamamladı. Doktora eğitimi süresince ODTÜ AYNA klinik psikoloji ünitesine süpervizyon altında terapiler yürüttü ve yine süpervizyon altında klinik psikolog adaylarına süpervizyon verdi.

 

Prof. Dr. Gonca Soygüt Pekak tarafından verilen The International Society of Schema Therapy (ISST)’nin temel düzey sertifikasyon eğitimini tamamladı ve şu an Dr. Sevinç Göral Alkan tarafından verilmekte olan şema terapi süpervizyon sürecindedir.

 

Doktora eğitiminin ardından İzmir Ekonomi Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. Şu an Yeditepe Üniversitesi Psikoloji bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Akademik ilgi alanlarını travma, duyguların kişilerin yaşadığı içsel ve kişilerarası zorluklardaki rolü üzerinedir.

UZMANLIK ALANI

Kullandığı Yaklaşımlar

  • Şema Terapisi (ISST)

  • Psikodinamik yaklaşım

 

İlgilendiği Konular

  • Travmatik deneyimler

  • Kayıp ve yas

  • Kişilerarası ilişkilerde zorluklar

  • İlişki sorunları

  • Duygu (mutsuzluk, kaygı, öfke vb.) düzenleme zorlukları

  • Stres

PROFESYONEL DENEYİMİ

Akademik Deneyimi

Yeditepe Üniversitesi

2019-halen

Öğretim Üyesi

 

Bahçeşehir Üniversitesi

2022-2023

Ek görevli olarak süpervizyon dersleri vermiştir.

 

İzmir Ekonomi Üniversitesi

2018-2019

Ek görevli

 

Tübitak Projesi Araştırma Asistanı

“Travmatik Olayların Yarattığı Değişimlerin, Travmatik
Anının Entegrasyonuyla ve Travma Sonrası Bozukluklarla Olan İlişkileri” projesinde araştırma asistanı olarak görev aldı.

Psikoterapi Deneyimi

AYNA Klinik Psikoloji Destek Ünitesi (ODTÜ)

2013-2017

Doktora eğitiminin parçası olarak süpervizyon altında psikoterapiler yürütmüştür.

AYNA Klinik Psikoloji Destek Ünitesi (ODTÜ)

2016-2017

Doktora eğitiminin parçası olarak süpervizyon altında klinik psikolog adaylarına süpervizyon vermiştir.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi

2013

Çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları ana bilim dalı bünyesinde doktora eğitiminin parçası olan klinik stajını tamamlamıştır

Özel Bakım Merkezi

2012

Psikolog olarak görev almıştır.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Psikiyatri Polikliniği

2011

Gönüllü stajyer olarak yer almıştır.

YAYINLARI

Akça, S. & Gençöz, F. (2022). The experience of disgust in women exposed to domestic violence in Turkey. Journal of Interpersonal Violence, 1-26.

Akça, S. (2017). Kohut’un Kendilik Nesnesi İhtiyaçları Bağlamına Kırılgan Narsisizmin İncelenmesi: Bir Vaka Örneği. AYNA Klinik Psikoloji Dergisi, 4 (1), 1-13.

Sengul, B. Z., Unal, E., Akca, S., Canbolat, F., Denizci, M., Bastug, G. (2015). Validity andreli- ability study for the Turkish adaptation of the Hypersensitive Narcissism Scale (HSNS), Dusunen Adam The Journal of Psychiatry and Neurological Sciences, 28 (3), 231-241.

Akça, S., Sengul B. Z., Uyar, T. (2014). Psikopatoloji, hasta ve terapist bağlamında altı temel duygudan korkunun incelenmesi. AYNA Klinik Psikoloji Dergisi,1 (2), 23-39.

Dr. Seray Akça

Teşekkür ederiz. En kısa zamanda size geri döneceğiz.

bottom of page