Dr. Türküler Aka

Klinik Psikolog
ODTÜ, Psikoloji Bölümü

​1999 - 2004

ODTÜ, Klinik Psikoloji Yüksek Lisans (M.S.)

​2004 - 2007

ODTÜ, Klinik Psikoloji Doktora (PhD)

​2007 - 2011

2004 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun oldu. Aynı üniversitede klinik psikoloji alanında uzmanlık (2007) ve doktora derecelerini (2011) tamamladı. Klinik psikoloji eğitimi boyunca Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimi aldı ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi bünyesindeki AYNA Klinik Psikoloji Destek Ünitesi’nde süpervizyon eşliğinde klinik psikolog olarak görev aldı. Aldığı eğitimler ve bu süre içerisinde yaptığı stajlar sayesinde WISC, WAIS, TAT, MMPI, Bender-Gestalt gibi klinik testlerin uygulaması konusunda yetkinlik kazandı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’ndaki uygulama eğitimleri süresince Prof. Dr. Attila Soykan ile çalıştı. Ayrıca M + Psikoterapi merkezinde Doç. Dr. Çiğdem Soykan’dan Grup Psikoterapisi eğitimi alarak uygulamalara katıldı.

 

Doktora eğitimi süresince (2008-2009) Ufuk Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde verdiği derslerin yanı sıra, TÜBİTAK destekli Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçeği-IV (WÇZÖ-IV)’ün Türkiye uyarlama ve norm çalışmalarında da proje asistanı olarak yer aldı (2009-2011). Ayrıca, yüksek lisans tezinin de içeriğini oluşturan sinema filmlerinin terapide kullanımına ilişkin RadyoODTÜ’de radyo programı yapımcılığı, Psinema dergisinde editor yardımcılığı gibi görevler üstlendi.

 

2012 yılında kazanmış olduğu TÜBİTAK-Yurtdışı Doktora Sonrası Araştırma Bursu’yla beraber Boston Üniversitesi Psikoloji Bölümü, Psikoterapi ve Duygu Araştırma Laboratuvarı’nda Prof. Dr. Stefan G. Hofmann’la beraber doktora sonrası araştırmacı olarak bir yıl boyunca çalıştı.  Bu süre boyunca doktora tezinde çalışmış olduğu duygu düzenleme süreçleri, sosyal kaygı gibi alanlarda Oksitosin hormonunun etkisinin araştırıldığı çalışmalarda yer aldı.

The International Society of Schema Therapy (ISST) onaylı Şema Terapi eğitimlerini ve süpervizyonlarını tamamlayarak uluslararası akreditasyon aşamasına geldi. 

 

2013-2014 yılları arasında Okan Üniversitesi’nde, 2014 yılından bu yana ise Bahçeşehir Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde lisans ve yüksek lisans düzeyinde dersler vererek akademik çalışmalarına devam etmektedir. Aynı zamanda Bahçeşehir Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı'nın koordinatörlüğünü yürütmektedir.

İLGİLENDİĞİ KONULAR

Bireysel Psikoterapi

 • Şema Terapi,

 • Bilişsel Davranışçı Terapi,

 • Mutsuzluk,

 • Kendini tanıma ve içgörü,

 • Kendine güven, kendine yeterlilik,

 • Endişelerle başa çıkma,

 • Sevilen kişiyle yaşanan sorunlarla başa çıkma,

 • Gerginlik, asabiyet ve öfke,

 • Çekingenlik ve kendine güven,

 • Stresle başa çıkma,

 • Kişilerarası ilişki sorunları,

 • Yaşama dair sorunlar,

 • Duygusal farkındalık ve duygu yönetimi

PROFESYONEL DENEYİMİ
Akademik Deneyimi

 

Bahçeşehir Üniversitesi, Psikoloji Bölümü

2014- Halen

Dr. Öğretim Üyesi kadrosuyla Psikoloji Bölümü’nde lisans ve yüksek lisans dersleri vermektedir. Aynı zamanda klinik psikoloji yüksek lisans programının koordinatörlüğünü yürütmektedir.

 

Okan Üniversitesi, Psikoloji Bölümü

2013- 2014

Yrd. Doç. Dr. kadrosuyla Psikoloji Bölümü’nde lisans ve yüksek lisans dersleri vermiştir.

 

Boston Üniversitesi, Psikoterapi ve Duygu Araştırma Laboratuvarı

2012-2013

Psikoterapi ve duygu düzenleme alanında araştırmaların yürütüldüğü bu merkezde, doktora sonrası araştırmacı olarak çeşitli projelerde görev aldı.

 

TÜBiTAK Proje Asistanı

2010-2011

TÜBİTAK destekli Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçeği-IV (WÇZÖ-IV) Türkiye Norm Çalışması’nda proje asistanı olarak görev yaptı

 

2009

TÜBiTAK destekli Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçegi-IV (WÇZÖ-IV) Uyarlama ve Standardizasyon Çalısması’nda proje asistanı olarak görev yaptı

 

Ufuk Üniversitesi, Psikoloji Bölümü

2008-2009

Araştırma Görevlisi olarak çalıştı ve Psikoloji Bölümü’nde 'Kişilik Kuramları' ile 'Psikolojik Sorunlar ve Sinematerapi' derslerini verdi.

 

Psikoterapi Deneyim

 

Pinna Psikoloji

2013-Halen

Psikoterapist ve klinik süpervizör olarak çalışmalarına devam etmektedir.

ODTÜ Ayna Klinik Psikoloji Destek Ünitesi

2008-2009

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Ayna Klinik Psikoloji Destek Ünitesi’nde süpervizyon eşliğinde klinik psikolog olarak görev yaptı

YAYINLARI

(0532) 172 70 27 

Bağdat Caddesi, No:300 D:13 Kat:2

Caddebostan / Kadıköy / İSTANBUL

© Copyright 2020 by Pinna Psikoloji. All Right Reserved.